نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: وسواس مادرم

4733
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    40473
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

وسواس مادرم

سلام وقتتون بخیر، من یک دختر 22 ساله مجرد هستم، یک مشکل با مادرم دارم که اونم وسواس مادرمه، وسواس آلودگی داره البته خیلی شدید نیست ولی بازم آزاردهنده است. ما خیلی موقع ها ساعت ها با هم جر و بحث داریم سر چیزایی که اگه بدونین خندتون میگیره. من اگه یه کاری کنم که طبق منطق مامانم نباید اون کار انجام بشه دیگه تمومه. مثلاً وقتی میریم بیرون میایم دیگه از نظر مامانم کل لباسامون کثیفه چون بیرون بودیم. لباسامونو باید جوری بذاریم سر جاش که کوچکترین ذره ای به در و دیوار خونه نخوره. خرید از بیرون میاریم اگه جایی بذاریم که نباید تا پس فرداش دعوا داریم. من میترسم برم تو آشپزخونه چون اگه یه وقت یه دستمال کاغذی از یه جا بردارم یه جا دیگه بذارم منو می‌کشه چون مثلا اون دستمال کاغذی چرب بوده و الان اینور گذاشتم اینور چرب شده.... و هزاران مورد دیگه، من به خاطر همین چیزا که جرئت ندارم به چیزی دست بزنم سراغ آشپزی نمی‌رم و همش منو دعوا می‌کنه که تو هیچ کاری نمیکنی تو خونه من باید همش آشپزی کنم. خلاصه که خیلی مشکلات داریم مامانم خودشم میدونه که وسواس داره ولی نمیره سراغ درمانش. تو خانوادمون یکی از خاله هام و یه دختر خالمم وسواس دارن ولی مدلشون فرق می‌کنه. من نمی‌دونم باید چی کار کنم بابامم خیلی باهاش دعواش میشه با اینکه هممونم تا جایی که بتونیم مراعاتشو میکنیم ولی یه جاهایی واقعا نمی‌دونیم چی تو سرش میگذره و منطق وسواسیش چی میگه و کاری رو میکنیم که از نظر اون نباید میکردیم..... یعنی جوری شده که من همش دارم به این فکر میکنم زودتر ازدواج کنم برم راحت شم چون واقعا تحمل کردن و زندگی کردن با یه آدم وسواسی خیلی سخته وقتی نمیفهمیش.... لطفاً یه راهکاری به من بدین. ممنونم

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    تیم مشاوره
    شماره عضویت
    39631
    تشکـر
    0
    تشکر شده 473 بار در 393 پست
    میزان امتیاز
    7

پاسخ : وسواس مادرم

با سلام خدمت شما دوست عزیز
    احساسات شما قابل درک می باشد .وسواس عنواع مختلفی دارد که یکی از آنها وسواس تمیزی می باشد البته دقت کنید که نوع وسواس می تواند تغییر نیز کند . افراد وسواسی در کنار اینکه خودشان استرس زیادی را تحمل می کنند این استرس را به دیگر افراد موجود در کنارشان نیز انتقال می دهند .شخص وسواسی با فكری وسواسی و رفتاری تكراری شروع به ساییدن بیش ‌از حد سطح یا شیء می‌كند، چون فكر می‌كند حتما باید دو یا شش بار آن را بشوید تا تمیز شود، در نتیجه خود را آزار می‌دهد. این در حالی است كه دیگران معتقدند آن محل یا شیء تمیز است. این احساس اجبار باعث افت عملكرد و تلف‌كردن وقت می‌شود. وسواس، استرس زیادی هم به فرد و هم دیگران می‌دهد و باعث كلافگی می‌شود. افراد وسواسی پیوسته رفتاری را به اجبار تكرار می‌كنند و در پایان هم معمولا از عملكرد خود رضایت ندارند درصورتی كه فردی كه فقط به نظافت در حدی كه شلختگی و بی‌نظمی وجود نداشته باشد، اهمیت می‌دهد، هم خودش از عملكردش رضایت خواهد داشت و هم دیگران. این افراد ساعتهای بسیاری را برای تمیز کاری وقت می گذارند و در آخر نیز رضایت لازم را ندارند .
    بهتر است دقت کنید که این موضوع از نظر خود فرد وسواسی مشکل بزرگی نیس و با دعوا و بحث شما نیز برطرف نمی شود و بهتر است به صورت حضوری با روانشناس صحبت کنند تا در این مسیر از روش های چون شناخت درمانی ، واکاوی، حساسیت زدایی منظم ، و... برای بهبود مادرتان استفاده کنند گاهی حتی میزان وسواس به اندازه ای است که در کنار این موارد نیاز است فرد دارو نیز مصرف کند.
    عوامل زیادی در ایجاد وسواس نقش دارند که یکی از آنها وراثت می باشد و دیگری محیط تربیتی که می تواند اثیر زیادی در ایجاد فد وسواسی داشته باشد و در مورد شدت دقت کنید که وسواس می تواند در صورت نادیده گرفتن آن تغییر شکل بدهد و میزان آن نیز بیشتر شود .
    درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید

021-88419832

شاد باشید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)